Müzikonair TikTok Konum Mu Takip Ediyor? | Müzikonair
GündemSosyalSosyal MedyaVitrin

TikTok Konum Mu Takip Ediyor?

Ortaya çıkan haberlere göre ByteDance, TikTok aracılığıyla ABD'de bulunan bazı önemli isimlerin konumunu takip ediyor olabilir.

Soyal medya platformları arasında e çok kullanılan uygulamalardan bir tanesi olan TikTok’la ilgili bomba bir iddia ortaya atıldı.

Ortaya çıkan haberlere göre ByteDance, TikTok aracılığıyla ABD’de bulunan bazı önemli isimlerin konumunu takip ediyor olabilir. TikTok, uzun zamandır başta ABD hükümeti ile bazı problemler yaşıyor. Çıkan haberlere göre platform, ABD’de yaşayan bazı önemli insanların her adımını Çin hükümetine sızdırıyor olabilir.

ABD’DE YASAKLANMA İHTİMALİ VAR

TikTok hakkında ortaya atılan iddiaların en büyük nedeni genelde Çin merkezli ByteDance şirketinin çatısı altında olmasından kaynaklanıyor. Çünkü Çin hükümetine veri sızdırdığı yönünde endişeler her geçen gün artıyor ve kulislerde konuşulmaya başlandı. ABD’ye göre de bu endişeler boşuna değil.

Son olarak Forbes tarafından yayınlanan haber nedeniyle taraflar sosyal medyada birbirine girdi. Forbes, ByteDance’in ABD hükümetindeki önemli isimlerin konum takibini yapabilmek için TikTok’u kullanıyor olabileceğini söyledi. TikTok ise açıklamasının bir bölümünün Forbes tarafından  bilerek sansürlendiğini, GPS takibi yapamadıklarını ve kendilerine karşı cephe alındığı yönünde bir paylaşım yaptı. Fakat haberi yazan gazeteci zaten GPS verilerinden bahsetmediklerini ve şirketin konuyu kasti olarak dağıttığını açıkladı.

TİKTOK VE FORBES AÇIKLAMA YAYINLADI

Frobes resmi hesabından yaptığı açıklamada; “TikTok’un Çin merkezli ana şirketi ByteDance, tarafımızdan incelenen materyallere göre belirli Amerikan vatandaşlarının fiziksel konumlarını izlemek için TikTok uygulamasını kullanmayı planlıyor” dedi.

Tiktok ise Forbes’in açıklamasına; “TikTok hakkında yapılan haberler hem titizlik hem de gazetecilik bütünlüğünden yoksun olmaya devam ediyor. Forbes, özellikle iddiasının temel fizibilitesini çürüten açıklamamızın bir kısmını habere dahil etmemeyi seçti. TikTok, ABD kullanıcılarından kesin GPS konum bilgisi toplamaz.

Bu da TikTok’un ABD kullanıcılarını makalenin önerdiği şekilde izleyemediği anlamına gelir. TikTok hiçbir zaman ABD hükümetinin herhangi bir üyesini, aktivistleri, tanınmış kişileri veya gazetecileri “hedeflemek” için kullanılmadı. Yani onlara diğer kullanıcılardan farklı bir içerik deneyimi sunmuyoruz.

İç denetim ekibimiz sektörümüzdeki şirketlerde standart olduğu gibi davranış kurallarının ihlallerine ilişkin iç soruşturmalar yürütmek ve ihtiyaç duydukları bilgileri elde etmek için belirlenmiş politika ve süreçleri takip ediyorlar.

Forbes tarafından iddia edildiği gibi iç denetim kaynaklarının herhangi bir şekilde kullanılması, şirket personelinin derhal işten çıkarılması için gerekçe teşkil edecektir.” diye cevap verdi.

author avatar
Mavi Gündem
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Web yayıncılığının tek gelir kaynağı web sitesindeki reklamlardır. Bu nedenle bize destek olun ve reklam engelleyici uygulamanızı web sitemiz için durdurun. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz. Hassasiyetiniz için teşekkürler, Keyifli okumalar :)