Müzikonair Ahmet Kaya’nın Gerçek Görüntüleri ve Eserleri Çıkarılacak | Müzikonair
MüzikMüzik Haber

Ahmet Kaya’nın Gerçek Görüntüleri ve Eserleri Çıkarılacak

Ahmet Kaya'nın hayatını konu alan Son Şarkı filmiyle ilgili mahkeme kararını verdi.

Ahmet Kaya’nın hayatını konu alan Son Şarkı filmiyle ilgili mahkeme kararını verdi. Mahkeme, Ahmet Kaya’nın ailesinin başvurusu üzerine vizyona girmek üzere olan ‘Son Şarkı’ filminden merhum sanatçının gerçek görüntüleri ve dört eserin çıkarılmasına hükmetti.

Ahmet Kaya’nın ailesi tarafından İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne açılan davada çekimleri biten Son Şarkı isimli film için aileden izin alınmadığı belirtildi. Davaya konu olan dilekçede ”Filmin yayınlanması halinde Ahmet Kaya’nın eşi Gülten Kaya, kızları Turaç Melis Kaya ve Çiğdem Öztürk ileride telafisi imkansız maddi ve manevi zarara uğrayacaktır. Davalı Erbay Medya şirketinin yapımcılığını üstlendiği filmin Türkiye sınırları içinde ve dışında yayınlanmamasını talep ediyoruz. Ayrıca filmin televizyon, internet, sosyal medya ve diğer kitle iletişim araçlarında gösterime girmemesi, çoğaltılmaması ve dağıtımının durdurulması için acilen ihtiyati tedbir kararı verilmesini istiyoruz.” ifadeleri yer aldı.

O İçerikler Kaldırılacak

Mahkemeye sunulan bilirkişi raporunda Ahmet Kaya’nın gerçek görüntüleri ile “Ağladıkça”, “Beni Buralarda Arama Anne”, “Müjgan’la Biz Ağlaşırdık” ve “Vay Anam” adlı eserlerinin filmde kullanıldığı belirtildi. Tedbir kararını açıklayan mahkeme, Kaya’ya ait görüntüler ile dört eserin filmden çıkarılmasına karar verdi. Mahkeme, davalı şirketin bu içerikleri çıkarmadığı takdirde “Son Şarkı”nın gösterime girmesi, çoğaltılması ve dağıtılmasının durdurulmasına hükmetti.

Ahmet Kaya’nın ailesi ve eserlerinin mali haklarının kullanımını devralan Gam Müzik, tedbir kararının ardından mali ve manevi haklarının ihlali sebebiyle dava açtı. Aile ve şirket, filmin sinemada ve dijital ortamlarda gösterime girmesinden men edilmesini talep etti.

 

author avatar
Turuncu Sayfa
Kaynak
Hürriyet
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Web yayıncılığının tek gelir kaynağı web sitesindeki reklamlardır. Bu nedenle bize destek olun ve reklam engelleyici uygulamanızı web sitemiz için durdurun. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz. Hassasiyetiniz için teşekkürler, Keyifli okumalar :)