Müzikonair Ağustos 2015 Radyo Reyting Analizi | Müzikonair
Köşe Yazıları

Ağustos 2015 Radyo Reyting Analizi

yazar-banner-envanter-yzr-ozcan-beylan

Değerli radyo severler,

Ağustos ayı radyo araştırması vatana millete hayırlı olsun.

Bu araştırmada 381 bin 418 dinleyen hane sayısı artışı göze çarpıyor.

Dinleyen hane sayısındaki artışın dağılımı ise şöyle:
152 bin 712 ile DE Grubunda
123 bin 461 artış ile C1 Grubunda
83 bin 508 ile C2 Grubunda
21 Bin 737 ile AB Grubunda gerçekleşiyor.

Bu araştırmada öne çıkan başka ayrıntı ise “toplam dinleme” ve “diğer” arasındaki büyük fark olduğu.

Şöyle ki İstanbul ilinde toplam dinleme 4 bin 346 iken diğer yani ölçümlenmeyen dinleme sayısı 2 bin 568 hane.

Bu ne anlama geliyor rakamsal olarak 1778 hane ölçümlenen radyolar olup 2568 hane ise diğer yani bu araştırmaya para verip girmemiş ölçümlenmeyen radyoları kapsıyor.

Yani aslında dışarıdaki radyolar detaylı bakıldığında her ilde daha çok dinleniyor. İstanbul’daki yerel radyolar veya Anadolu’daki yerel radyoların toplamı, ölçümdeki ulusal yerel bölgesel radyolardan daha çok dinleniyor. Özellikle başarısız ulusal radyolar söz konusu diğer kategorideki radyoları dinleyip onlardan ders alsınlar.

Radyoculuk ekip ve bir organizasyon işidir. Genel müdür ya da patronların bunu son zamanlarda unuttuğunu düşünüyorum. Yakın zamanda gördük, isim radyocuların çoğu TRT’de kendine yer buldu, özel sektör bunları adeta maliyet sebebinden dolayı veya rakip olmasın düşüncesiyle dışladılar. 50 kelime haznesi olmayan yeni yetme boş adamları veya tecrübesiz, sektör deneyimi olmayan ucuz meraklıları doldurdular. Bu yüzden radyolarda, kamuoyunda ses getiren bir etkinlik organizasyon ya da faaliyet yok.

Gerçek anlamda yayın yönetmeni ya da müzik direktörlerinin olmadığı ve patron ile genel müdürlerin sekreteryası olarak çalıştıkları da yine başka bir gerçek diye düşünüyorum.

CHL Radyoculuğunun yeni klibi çıkan şarkıları yayınlamak olmadığı ve bütün bu akıma kendini kaptırmış radyoların listelere hakim olamadıklarını ve bu şekilde yaptıklarını görüyorum. Bu nedenle bu tarz radyoları dinlediğinizde birbirinin kopyası olduklarını görüyorsunuz.

“Talk Radio” kavramının yükselmesi gerekirken ve prim yapması gerekirken patronların daha ucuz maliyetli olsun daha fazla para kazanalım düşüncesi ile bu tür programcıları birer birer kapının önüne koyduğunu da gördük. Gördük de bu radyoların da kaybetmeye devam ettiklerini de izliyoruz.

TRT FM’e son zamanlarda itirazlar yoğun, hatta son zamanlarda “TRT FM nerede dinleniyor biz duymuyoruz” diyenlerin sesi artmış durumda. Detaylı iller olmadığı için sadece İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirler olduğu için insanların kafasında soru işaretleri olması normal ama İzmir’de TRT FM 1. sırada yer alıyor. Ankara’da 6. sırada İstanbul’da ise 8. sırada yer alıyor. Bu da demek oluyor ki erişiminin çoğunluğunu kırsaldan alıyor TRT FM.

Yine bir başka itiraz hala tam olarak cevap bulmadı sektörde. Metro FM neden bu kadar dinleniyor? Çünkü araştırmaya göre yabancı radyoların toplam dinlenme oranı yüzde 17 iken nasıl olurda bu radyo “Türkçe radyoları geride bırakıp en çok dinlenen 4. radyo olur?“ diye soruldu cevabı net olarak ortaya konulmadı hala.

Yine sektörde konuşulanlara göre, Nielsen ve Uryad bir an önce diğer illeri de detaylı göstermeli ve şeffaf olmalıdır bu konuda, aksi takdirde kafalar karışacak günden güne haberleri olsun.

Bu ay açıklanan araştırmada çok fazla değişen bir şey yok. Üsttekiler kendi aralarında alttakiler yine kendi aralarında top çevirmişler. Öyle ki bir iki basamak aşağı bir iki basamak yukarı inip çıkmışlar. Dışardan bakıldığında sanırsın her ay birisi memnun olsun havası var, belki de tesadüf bilemiyorum, takdir sizin.

Bu ay tek tek radyo radyo yazmayacağım ama Best Fm İstanbul’da daha dünkü Baba Radyo ile nasıl aynı erişimde olur şaşılacak şey doğrusu. Hatta tesadüf bu ya alt alta gelmişler. İstanbul’da Best FM 192 hane ile 14.Sırada, Baba Radyo ise 190 hane dinleyen ile 16. sırada yer almış.

Best FM, Abdullah Özdoğan gittikten sonra bu ay erişimini 20.748 hane sayısı oranında arttırmış ve geçen ay gibi genel sırlamada yine 11. sıradaki yerini korumuş.

Power FM İstanbul’da 18, İzmir’de 21. Sırada yer alırken genel sıralamada Fenomen ve Numberone Fm’den üstte çıkıyor. Ben de özellikle bunu anlamıyorum. Etrafımdaki bir çok kişi Fenomen ve Numberone dinlerken Power Fm’in bu radyoların üstünde çıkması bana garip geliyor ve demek ki böyle bir gerçek varmış diyorum yoksa işin içinden çıkamıyorum, bunun da kararı sizin olsun.

Uryad – Nielsen araştırmasına sonsuz güvenmek istiyoruz çünkü araştırmasız dönemde gerçekten elini sallayan hava yaptı ortalıkta. Bu nedenle ufak tefek soru işaretlerini bir an önce çözmeliler.

Bayram öncesi sert eleştiriler yapmak istemedim kimsenin tadı kaçmasın… Herkese iyi bayramlar diliyorum…

Saygılarımla,

Özcan Beylan | MüzikOnair

author avatar
Özcan Beylan
Mersin Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı, Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunudur. Ayrıca Okan Üniversitesi İşletme Bölümü'nde Yüksek Lisans yapmaktadır.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Web yayıncılığının tek gelir kaynağı web sitesindeki reklamlardır. Bu nedenle bize destek olun ve reklam engelleyici uygulamanızı web sitemiz için durdurun. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz. Hassasiyetiniz için teşekkürler, Keyifli okumalar :)